Keď energetický audit nie je iba papier – II. Časť

Seriózny energetický audit má spravidla niekoľko základných častí:

  • Zber a analýza dát
  • Zistenie skutkového stavu
  • Návrh opatrení

Zber a analýza dát

Na začiatku energetického auditu je potrebné stanoviť východiskový stav – koľko energie spotrebúvame a koľko nás to stojí? Podľa zákona je potrebné hodnotiť minimálne posledné tri roky. Toto obdobie je spravidla postačujúce na hodnoverné vyhodnotenie stavu. Okrem toho je vhodné skúmať priebehové merania – 15-min profil elektriny, hodinový profil plynu a akékoľvek prevádzkové merače a evidencia, ktorá je k dispozícii. V prípade potreby si vieme pomôcť vlastnými krátkodobými meraniami realizovanými našou meracou technikou a prevádzkovými pokusmi. Skrátka čím viac dát tým lepšie sa ďalej pracuje.

Ďalším krokom keď vieme koľko energie sa spotrebúva, je definovať kde a ako sa táto energia spotrebúva. Na to je potrebné okrem dát zároveň poznať aj technické zariadenia a spôsob ich prevádzky. Energetický audítor musí za veľmi krátky čas spoznať prevádzku tak dobre ako dlhodobý pracovník.

Na základe doteraz získaných informácii je možné identifikovať miesta plytvania a miesta najväčšej spotreby, ktoré spravidla majú aj najväčší potenciál úspory. Ak je podnik v dobrom stave z hľadiska spotreby energie, je potrebné ísť do väčšej hĺbky a detailov na nájdenie možností zlepšenia. Následne je možné navrhnúť energeticky úsporné opatrenia, ktoré sú:

  1. Technicky realizovateľné v danej prevádzke
  2. Ekonomicky realizovateľné s vyhovujúcou návratnosťou
  3. Bez negatívneho vplyvu na emisie CO2 a znečisťujúcich látok
  4. Zachovávajúce alebo zlepšujúce kvalitu pracovného prostredia

Výsledkom správne vykonaného a kvalitného auditu má byť širšia škála opatrení z hľadiska investičnej náročnosti. Beznákladové opatrenia často zabezpečia návratnosť samotného energetického auditu a spolu s jednoduchšími nízkonákladovými opatreniami pomôžu znížiť prevádzkové náklady. Nákladnejšie a zložitejšie opatrenia možno zaradiť do investičného plánu a postaviť na nich základ energetického rozvoja.

Energetický audit má zároveň zhodnotiť stav systému energetického manažmentu, pomôcť k jeho zlepšeniu, resp. k jeho vytvoreniu.

Translate »